Acte necesare BIROU AUTORITATE TUTELARĂ

Documente necesare eliberării dispozițiilor de curatelă specială pentru reprezentarea/asistarea minorilor la dezbaterea succesiunilor:

• Adresa emisă de catre biroul notarial unde se dezbate succesiunea, prin care se solicită instituirea curatelei speciale în cazul minorului;
  • Copie act de identitate minor (C.I. pentru minorii care au împlinit vârsta de 14 ani)
  • Copie act de identitate al curatorului special
  • Copie act de identitate al părintelui supraviețuitor;
  • Copie certificat deces

Documente necesare eliberarii dispozițiilor de curatelă specială pentru reprezentarea/asistarea minorilor la încheierea actelor de dispoziție (vânzare, cumpărare. donație, partaj)

• Adresă emisă de catre biroul notarial unde are loc încheierea actelor prin care se solicită instituirea curatelei speciale în cazul minorului;
  • Copie act de identitate/minor (C.I. pentru minorii care au împlinit vârsta de 14 ani)
  • Copie act de identitate al curatorului special
  • Copie acte de identitate părinți (în cazul în care unul dintre părinți este decedat copie certificat deces al acestuia)
  • Copie certificat de moștenitor