Creștinii ortodocși sărbătoresc azi, 6 ianuarie, Botezul Domnului Iisus Hristos în apele Iordanului.
În Catedrala „Nașterea Domnului” a fost săvârșită Sfânta Liturghie, iar la scena de pe Faleza Dunării slujba Sfințirii celei mari a apei, adică Agheasma Mare, oficiate de Înalt Prea Sfinția Sa Casian Crăciun, Arhiepiscopul Dunării de Jos.
Nelipsit anul acesta a fost și tradiționalul ceremonial al recuperării crucii din apele fluviului Dunărea.
![](https://www.primariabraila.ro/wp-content/uploads/2022/01/1-scaled.jpg)
![](https://www.primariabraila.ro/wp-content/uploads/2022/01/2-scaled.jpg)
![](https://www.primariabraila.ro/wp-content/uploads/2022/01/3-scaled.jpg)
![](https://www.primariabraila.ro/wp-content/uploads/2022/01/4-scaled.jpg)
![](https://www.primariabraila.ro/wp-content/uploads/2022/01/5-scaled.jpg)
![](https://www.primariabraila.ro/wp-content/uploads/2022/01/6-scaled.jpg)
![](https://www.primariabraila.ro/wp-content/uploads/2022/01/7-scaled.jpg)