Primaria Braila > News > Târgul Național de Agricultură, ediția a XXII-a

News: Târgul Național de Agricultură, ediția a XXII-a

Târgul Național de Agricultură, ediția a XXII-a

Pe 27 septembrie 2018 a avut loc deschiderea celei de-a XXII-a ediții a Târgului Național Agricultura.

Activitatea în agricultură este o muncă neîntreruptă, fapt cunoscut de toți cei care activează în domeniu. Ea presupune nu numai efortul propriu-zis din teren ci și contactul permanent cu noutățile și experiența altora, cu cele mai bune utilaje sau îngrășăminte, practici noi de cultură sau irigații. Toate acestea se întâmplă toamna la Brăila, zona recunoscută pentru potențialul său agricol, cu o suprafață de aprox. 351000 ha teren arabil, cuprinzând Insula Mare a Brăilei și Bărăganul.

Pentru a reuși performanța, agricultura românească are nevoie de investiții, de cercetare, de mașini și utilaje de ultimă generație, de tehnici și tehnologii moderne, de semințe și material săditor de calitate.