Primaria Braila > News > Festivalul ”Magic of the Green Island”, Limenas - Grecia

News: Festivalul ”Magic of the Green Island”, Limenas - Grecia

Festivalul ”Magic of the Green Island”, Limenas - Grecia

În perioada 17 – 22 iunie 2018, Primăria Municipiului Brăila și Casa de Cultură Brăila au fost alături de Ansamblul ”Pandora” din cadrul Asociației Culturale Filo-Elene”Eleftheria”, pe parcursul primei sale participări la un festival internațional de folclor.
Organizată în orașul Limenas din insula Thassos, Grecia, cea de-a XV-a ediție a Festivalului ”Magic of the Green Island” a reprezentat o bună ocazie pentru dansatorii ”Pandorei” de a vorbi lumii întregi atât despre frumusețea dansurilor elene, cât și despre modul responsabil în care acestea sunt păstrate și promovate de elenii și filo-elenii din România, respectiv Brăila.
Aclamați deopotrivă de românii și grecii prezenți pe insulă, membrii ansammblului ”Pandora”, împreună cu întreaga delegație brăileană, au transmis tuturor un mesaj de prietenie din partea orașului nostru.