Primaria Braila > News > Premierea Olimpiadei Naționale de Geografie

News: Premierea Olimpiadei Naționale de Geografie

Premierea Olimpiadei Naționale de Geografie

Vineri, 6 aprilie, în Sala mare a Teatrului “Maria Filotti” a avut loc premierea Olimpiadei Naționale de Geografie.
Brăila a fost anul acesta gazda Olimpiadei Naţionale de Geografie. Competiţia s-a desfăşurat în perioada 1-6 aprilie.
În total, 220 de elevi de clasele VIII-XII şi peste 80 de profesori au participat la acest eveniment.
Olimpiada a cuprins două probe: una teoretică - cu o pondere de 75% în media finală şi proba practică - cu o pondere de 25% în media finală.
Primăria Municipiului Brăila a premiat cel mai bun rezultat obținut de un elev brăilean.
În urma rezultatelor obţinute la etapa naţională, are loc selecţia lotului care va reprezenta România la competiţiile internaţionale de geografie.
Rezultatele olimpiadei pot fi vizualizate la următoarea adresă: http://www.ongeo2018.cngmm.ro/rezultate.php