Primaria Braila > News > Independence Day - Ziua Independentei - 4 iulie

News: Independence Day - Ziua Independentei - 4 iulie

Independence Day - Ziua Independentei - 4 iulie

Ziua Independenței, cunoscută și ca 4 iulie, este o sărbătoare federală în Statele Unite, care celebrează adoptarea Declarației de independență de pe 4 iulie 1776, zi în care a fost declarată independența față de Regatul Unit al Marii Britanii. Ziua Independenței este ziua națională a Statelor Unite ale Americii, important partener militar și economic al României. Cu această ocazie și Primăria Municipiului Brăila prin Centrul Național de Informare și Promovare Turistică Brăila în colaborare cu Asociația „Voces Concordiae”, Clubul de dans „Lil Motion”, Grupul „Generații” a sărbătorit prin muzică și dans specifice culturii americane.