Primaria Braila > News > Culorile României, ediția a III-a

News: Culorile României, ediția a III-a

Culorile României, ediția a III-a

Joi, 15 iunie 2017, la Rezidența BRD Scena9 - București, a fost lansată campania națională “Culorile României”, ediția a III-a, sponsorizată de Policolor. Cele 15 proiecte din program vor fi realizate în orașele București, Brăila, Pitești, Filiași, Sibiu și comunele Vorona – Botoșani, Hășmașu – Arad.
În orașul Brăila, proiectul constă în vopsirea și pictarea unor obiective din oraş, respectiv, ceasul din Piaţa Traian, cele două vapoare de la intrarea în municipiu, dinspre Vărsătura şi dinspre Galaţi, sediul Serviciului de Utilitate Publică pentru Administrarea Fondului Locativ şi Cimitirelor (SUPAFLC), şcoala Waldorf, şcoala Fănuş Neagu şi liceul Anghel Saligny. Specialiștii și pictorii implicați în acest proiect de către Policolor vor fi ajutați de mai mulți elevi și profesori din cadrul Liceului de Artă.
Cei prezenți la această lansare au putut admira standul Primăriei Municipiului Brăila, costumele populare specifice județului Brăila, ale comunităților reprezentative ale municipiului: greci, ruși-lipoveni, turci și au fost invitați să servească câteva specialități culinare specifice bucătăriilor acestor comunități.